שעות קבלת קהל ומענה לטלפונים

ימים א', ב', ד', ה' – בין השעות 08:30-13:30, 16:00-18:30
ימי ג' – בין השעות 08:30-13:30
ימי ו' – המשרד סגור
מספר טלפון: 08-8679494
פקס: 08-8679985
דוא"ל: office@a-twizer.com
כתובת: שד' הרצל 1 (בית יוניטרייד), קומה ד', משרד 717, אשדוד

מדיניות פרטיות

עריכת צוואה

עריכת צוואה

צוואה היא מסמך שבו אדם קובע מרצונו החופשי מי יירש ומה ייעשה ברכושו ובנכסיו לאחר מותו. כך, על פי חוק הירושה, תשכ"ה – 1965,  יכול כל אדם צלול בדעתו לערוך צוואה עבור עצמו באחת מארבעת הדרכים הבאות כדלקמן:

  1. צוואה בכתב הנעשית בכתב ידו של המצווה.
  2. צוואה בעדים שנערכת בכתב ובפני שני עדים.
  3. צוואה בפני רשות הנעשית בפני נוטריון, בית משפט, רשם הירושה ועוד.
  4. צוואה בעל פה שעורך אדם גוסס 30 יום לפני מותו בפני 2 עדים, החייבים לתעד בכתב את דבריו ולהפקידם אצל הרשם לענייני ירושה.

יצוין, כי המצווה רשאי לשנות את הצוואה בכל עת, כל עוד הוא עושה זאת מרצונו החופשי, בהיותו צלול ובאחת הדרכים הקבועות לכך על פי החוק. כך גם, המצווה יכול, אם יהיה מעוניין בכך, להפקיד באופן אישי את הצוואה במשרדי הרשם לענייני ירושה, כאשר לאחר מותו ידאג הרשם להודיע לזוכים על פי הצוואה על קיומה.

בכל אופן, לאחר מותו של המצווה ועל מנת להוציא את הצוואה אל הפועל, יש להגיש בקשה לקיום הצוואה לרשם לענייני ירושה במחוז בו התגורר המצווה.

רשם הירושה יבחן את הצוואה לגופה וככל שימצא כי מולאו הכללים על פי החוק- הוא ייתן לה תוקף משפטי של "צו קיום צוואה" המהווה מתן תוקף רשמי, עמו ניתן לפעול למול הגורמים הרשמיים בישראל, לרבות בנקים, רשויות המדינה, רשויות מקומיות, קרנות פנסיה, חברות ביטוח ועוד. יודגש, כי בלי צו קיום צוואה לא ניתן לעשות שימוש בצוואה אל מול גורמים שונים במדינה.

במידה ואדם לא עורך צוואה על פי אחת הדרכים הקבועות בחוק, הרי שיורשי עזבונו הינם יורשים על פי הדין, אשר זהותם תקבע על פי הכללים הקבועים בחוק.

האמור לעיל מתאר את אופן עריכת הצוואה בקווים כלליים בלבד. לכל אחת מן האפשרויות לעיל יש שורה של אפשרויות, עקרונות וכללים שבדין, אשר אם לא יבוצעו כשורה, הצוואה עלולה להיפסל ולא יהיה לה כל תוקף, וכל זאת בשעה שהמצווה כבר הסתלק מן העולם – נזק חמור מאוד לכל הדעות.

כך גם, בצוואות הנערכות ללא ייעוץ וניסוח משפטי מקדים של עורך דין המומחה לדבר, עלולים ליפול פגמים, אשר עלולים להקשות על הוצאתה לפועל, ובמידה וימצאו מתנגדים לצוואה – יהיה אף קל יותר לערער על תוקפה.

לכן, והגם שאדם יכול בהחלט לערוך את צוואתו לבדו, ואולי בעזרת המלצות שונות מהאינטרנט וכיו"ב וללא מעורבות של עורך דין מקצועי ו/או הרשויות, הדבר אינו מומלץ כלל וכלל. על כן אנו ממליצים על קבלת ייעוץ משפטי מקדים ועל עריכת צוואה אך ורק באמצעות עורך דין המתמחה בתחום.

לקריאה נוספת על סוגי הצוואות: צוואה הדדית, יורש במקום יורש, יורש אחר יורש, יורש על תנאי.      

משרדנו מספק ייעוץ וליווי משפטי בנושאי ירושה, בכל שלב החל מייעוץ בדבר השיקולים לעריכת צוואה במקרה פרטני, עריכת צוואה בכתב או בפני נוטריון, ייצוג בהגשת צו קיום צוואה/ צו ירושה, התנגדות לבקשת צו קיום צוואה/ צו ירושה וייצוג משפטי בפני ערכאות משפטיות בעניינים אלו.    

צרו קשר

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן